Dodatki i sposoby zdobienia papeterii okolicznościowej

Podstawą każdego zaproszenia, winietki czy też zawieszki na butelkę jest, z reguły, zadrukowany karton ozdobny. W pewnych przypadkach, takie rozwiązanie stanowi już całość i pełni funkcję gotowego produktu, ale w wielu przypadkach jest jedynie bazą, którą uzupełnia się różnego rodzaju dodatkami i zdobieniami. Istnieje wiele możliwości przyozdobienia wyrobów papierniczych, lecz podobnie jak w przypadku doboru papierów (typy papierów i ich dobór), warto wykorzystywać je z umiarem i zgodnie z aktualnymi trendami.

Wybór sposobu i rodzaju zdobienia powinien towarzyszyć procesowi projektowania danego wyrobu już od samego początku. Pozostawienie kwestii rozmieszczenia i wyboru typów dodatków na sam koniec etapu opracowywania szaty graficznej może przynieść mało efektowne rezultaty, które nie wniosą w stylistykę kreowanego produktu nic interesującego. Wszystkie dodatki, mimo sugestywnej nazwy mówiącej o dodawaniu czegoś do czegoś innego, a w domyśle gotowego, są integralną częścią produktu i właśnie tak powinny być traktowane.

Jednymi z najpopularniejszych dodatków są:

 • wstążki ozdobne
  Wstążki stosowane w produkcji zaproszeń i innych elementów papeterii okolicznościowej, w większości przypadków, zaliczają się go grona wstążek atłasowych. Są to bardzo efektowne, występujące w bardzo wielu kolorach i szerokościach wstążki, które świetnie nadają się do zdobienia. Dzięki swojej prostocie sprawdzają się one zarówno w przypadku tworzenia kokard, jak i efektownych obwolut. Często są one również stosowane jako część służąca zawieszaniu zawieszek na alkohol.
 • kalka
  Mimo, że kalka jest w zasadzie produktem papierowym, to jednak najczęściej stosuje się ją jako dodatek, a nie część bazową zaproszeń. Kalka, dzięki swojej półprzezroczystości umożliwia uzyskanie bardzo ciekawych efektów wraz z połączeniem z pozostałymi elementami tworzącymi finalny produkt. Kalka występuje głównie w wersji gładkiej, ale spotykana jest również z efektownymi wzorami, powstającymi w procesach jej produkcji.
 • złocenie
  Złocenie to ogólne określenie nanoszenia na elementy papierowe specjalnej folii, która nie koniecznie musi być złota. Folie dostępne są w bardzo szerokiej palecie barw, a ich zastosowanie najczęściej determinuje materiał, z którym mają zostać użyte. Złocenie odbywa się za pomocą specjalnych matryc do tłoczeń, a technika wytłaczania umożliwia również uzyskanie efektownych wypukłości.
 • kryształki ozdobne
  Kryształki, to jeden z tych dodatków, które powinny być stosowane niezmiernie uważnie i roztropnie. Przemyślane użycie tego rodzaju zdobień może bardzo pozytywnie wpłynąć na wygląd końcowego produktu. Niestety łatwo również całkowicie zrujnować cały efekt poprzez zastosowanie zbyt wielu lub zupełnie niedopasowanych kryształków.

Powyższe ozdoby są tymi, które stosuje się w produkcji zaproszeń ślubnych i pozostałych produktach papierowej galanterii okolicznościowej najczęściej. Istnieją oczywiście inne ich typy oraz sposoby upiększania bazy tych wyrobów, ale o nich napiszemy w dalszych wpisach.