Typy papierów stosowane w produkcji zaproszeń

Wyjątkowe zaproszenia wymagają wyjątkowej oprawy. Na efekt końcowy udanych, ładnych zaproszeń ślubnych składa się kilka czynników, które muszą zostać uwzględnione już w etapach pierwszych ich projektowania. Okazuje się bowiem, że nawet najbardziej wyszukane, drogie papiery, jeśli nie będą stosowane w przemyślany sposób, nie przyniosą oczekiwanych efektów. Kluczem do udanego wyrobu galanterii papierniczej, w tym zaproszeń ślubnych, jest dobór i sposób łączenia papierów różnego typu i rodzaju.

Papiery stosowane w produkcji zaproszeń, ogólnie rzecz ujmując, można podzielić na:

  • papiery gładkie
    Papiery, których powierzchnia jest gładka, bez zauważalnej faktury. Papiery takie występują w wielu najróżniejszych opcjach kolorystycznych, wśród których bardzo popularnymi są papiery i kartony białe, o wysokim stopniu bieli oraz kremowe.
  • papiery fakturowane
    Papiery fakturowane są bardzo często stosowane w produkcji zaproszeń. Papiery takie charakteryzują się zauważalną i wyczuwalną dotykiem fakturą, która występuje w najróżniejszych formach.
  • papiery metalizowane
    Papiery metalizowane charakteryzują się połyskliwą, wyjątkową strukturą i dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Papiery te dostępne są zarówno w wersji gładkiej, jak i fakturowanej, ale ich specyfika jest zupełnie odmienna od wyżej wymienionych papierów.

Każdy z papierów i kartonów ozdobnych ma swoje unikalne cechy. Wprawne łączenie różnych papierów, które na pozór nawet mogą do siebie nie pasować, to jedna z najcenniejszych umiejętności w świecie wyrobów papierniczych. W łączeniu rodzajów papierów należy wykazać się dużym wyczuciem, gdyż bardzo łatwo jest doprowadzić do przesytu, a wręcz kiczu.